پاتو
پاتو
کریسپر

کریسپر: روشی نوین برای ویرایش ژنوم و انقلابی در پزشکی و بیوتکنولوژی

در دهه‌های اخیر، با پیشرفت فناوری‌های ژنتیکی، امکان ویرایش ژنوم انسان به‌طور دقیق و موثر، به عنوان یکی از بزرگترین پیشرفت‌های علمی و پزشکی شناخته شده است. یکی از روش‌هایی که برای ویرایش ژنوم به کار می‌رود، روش کریسپر است.

کریسپر (CRISPR) که اختصار شده‌ی عبارت Clustered Regularly Interspaced Short Palindromic Repeats است، یک سیستم دفاعی در باکتری‌ها است که به آن‌ها امکان می‌دهد از ویروس‌ها و سایر عوامل خارجی دفاع کنند. این سیستم توسط جنگلیانی و همکارانش در سال ۲۰۱۲ کشف شد و از آن زمان به‌عنوان یکی از بزرگترین پیشرفت‌های علمی و پزشکی شناخته شده است.

کریسپر: روشی نوین برای ویرایش ژنوم و انقلابی در پزشکی و بیوتکنولوژی

استفاده از کریسپر در ویرایش ژنوم، به دلیل دقت و سرعت بالای آن، بسیار مورد توجه قرار گرفته است. با استفاده از این روش، می‌توان در ژنوم انسان و سایر سلول‌ها تغییراتی ایجاد کرد که به‌طور طبیعی در آن‌ها وجود ندارد. این تغییرات، می‌تواند عوارض ژنتیکی موجود در بیماری‌ها را برطرف کند و یا حتی امکان درمان بسیاری از بیماری‌های ژنتیکی را فراهم کند.

از جمله بیماری‌هایی که می‌توان با استفاده از کریسپر درمان کرد، بیماری‌هایی همچون سرطان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های ایمنی‌ای و بیماری‌های ژنتیکی هستند. همچنین، این روش در تولید محصولات بیوتکنولوژی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

با این حال، استفاده از کریسپر در ویرایش ژنوم، همراه با چالش‌هایی نیز همراه است. به‌طور مثال، یکی از چالش‌های این روش، دقت و صحت بالای آن است. همچنین، ممکن است کاربرد این روش در تولید محصولات بیوتکنولوژی، با چالش‌هایی نیز همراه باشد.

در نهایت، با توجه به اینکه کریسپر یکی از جدیدترین و پرکاربردترین روش‌های ویرایش ژنوم است، امیدواریم که با رفع چالش‌های موجود در این روش، بتوانیم از آن به‌طور گسترده در پزشکی و بیوتکنولوژی استفاده کنیم و برای درمان بیماری‌های ژنتیکی و پیشگیری از بیماری‌هایی که با ژنتیک مرتبط هستند، از آن بهره ببریم.

 

دوره جامع CRISPR کریسپر با مدرک معتبر

 

دوره جامع CRISPR کریسپر با مدرک معتبر

آیا می‌خواهید در دنیای بیوشیمی و ژنتیک پیشرفت کنید؟ آیا به دنبال درک عمیقی از مفاهیم CRISPR/Cas9 هستید؟ اگر پاسخ شما بله است، دوره آموزشی “ویرایش ژنوم با استفاده از کریسپر/Cas9” با استادی خانم فرنوش فرزام آغاز می‌شود.

خانم فرنوش فرزام، دانشجوی دکتری بیوشیمی دانشگاه تربیت مدرس، در این دوره آموزشی به شما مفاهیم CRISPR/Cas9، اجزا و مکانیسم، روش استفاده از کریسپر برای ویرایش ژنوم، انتخاب و طراحی sgRNA، روش‌های انتقال سیستم کریسپر و طراحی و تفسیر روش مناسب استفاده از کریسپر در آزمایشگاه را آموزش می‌دهد.

این دوره ۱۲ ساعته، با قیمت ۷۵۰.۰۰۰ تومان (با سرتیفیکیت مرکز رشد بیوتکنولوژی دانشگاه علوم پزشکی شیراز) یا ۱.۹۵۰.۰۰۰ تومان (با سرتیفیکیت کمپانی بیوتکنولوژی فرانسوی CellMedEx) برگزار می‌شود.

این دوره، از تاریخ ۱۱ خرداد در روزهای پنج‌شنبه و جمعه، از ساعت ۱۷ تا ۱۹ برگزار خواهد شد. همچنین، برای شرکت‌کنندگان، ویدیوی ضبط شده هر جلسه پس از کلاس در اختیار قرار خواهد گرفت.

همچنین، در طول دوره و پس از اتمام دوره، دانشجویان می‌توانند از پشتیبانی علمی استاد بهره‌مند شوند. در صورت ثبت‌نام به صورت گروهی، شما می‌توانید از تخفیفات ویژه ما تا سقف ۵۰ درصد بهره‌مند شوید.

با شرکت در این دوره، شما می‌توانید به یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های ویرایش ژنوم در دنیا، یعنی کریسپر، آشنا شوید و در دنیای بیوشیمی و ژنتیک به پیشرفت خود ادامه دهید. ثبت نام خود را حتما از دست ندهید!

اطلاعات بیشتر و ثبت نام از این لینک

آیا این مطلب مفید بود ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۲ رای
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است