جامع ترین دوره زیست شناسی سلولی در ایران

جامع ترین دوره زیست شناسی سلولی در ایران

جهت ثبت نام و مشاوره به سایت یا اینستاگرام بیولوژیسم مراجعه فرمایید

دوره زیست شناسی سلولی برای چه کسانی طراحی شده است؟

دوره‌ی جامع زیست‌شناسی سلولی بیولوژیسم طوری طراحی شده که نیاز‌های گروه‌های مختلفی از دانشجو‌ها را براورده می‌کند و برای افراد زیر، بهترین گزینه است:

۱. دانشجو‌های ارشد و دکترا: دانشجویان ارشد و دکترایی که برای شروع فعالیت خود به اطلاعات این درس نیاز دارند.

۲. کنکوری‌ها: افراد متقاضی کنکور وزارت علوم یا بهداشت که می‌خواهند مباحث این درس را عمیقاً یاد بگیرند.

۳. دانشجو‌های کارشناسی: دانشجویان کارشناسی که می‌خواهند در این حوزه اطلاعاتی فراتر از سطح دانشگاه کسب کنند اما وقت یا توان خواندن کتاب‌های رفرنس ثقیل را ندارند.

۴. المپیادی‌ها: افراد متقاضی شرکت در المپیاد‌های دانش‌آموزی و دانشجویی

 

منابع تدریس دوره زیست شناسی سلولی چیست؟

منابع این دوره همان منابع تدریس در دانشگاه هاست. از کتاب‌هایی مانند زیست‌شناسی سلولی و مولکولی آلبرتس و لودیش بیشترین استفاده به عمل آمده است.

 

تفاوت دوره زیست شناسی سلولی با تدریس دانشگاه چیست؟ ‌

در این دوره مباحث به صورت کاملاً جامع و توسط یک استاد باسواد و باتجربه تدریس شده‌اند. مباحث این دوره می‌تواند نیاز‌های دانشجویان گرایش‌های مختلف تا مقطع دکتری را تأمین کند.

 

استاد دوره زیست شناسی سلولی کیست؟ ‌

دکتر یوسف سفیدی هریس، دانشجوی دکتری زیست‌شناسی سلولی و مولکولی از دانشگاه شیراز، از محققین جوان و فعال هستند که فعالیت‌های زیادی در زمینه آموزش و پژوهش داشته‌اند. وی دوره کارشناسی خود را در دانشگاه اصفهان و در رشته میکروبیولوژی به اتمام رساند. سپس در دانشگاه آزاد زنجان، تحصیلات خود را در مقطع کارشناسی ارشد پیگیری کرد و در حال حاضر در حال دفاع از رساله دکتری خود در دانشگاه شیراز و در رشته علوم سلولی و مولکولی است.
از دستاورد‌های وی تألیف بیش از ۲۰ مقاله ISI و کنفرانسی به زبان‌های فارسی و انگلیسی است.

دکتر سفیدی تا به حال بیش از ۱۰ کارگاه و دوره در زمینه‌های مختلف برگزار کرده است.

 

دوره زیست شناسی سلولی سرتیفیکیت داره ؟

بله، این دوره از طرف کمپانی CellMedEx فرانسه مورد تأیید است و گواهی‌های دوره توسط این شرکت فرانسوی آماده می‌شود. CellMedEx یک شرکت بیوتکنولوژی زیرمجموعه مؤسسه تحقیقات پزشکی فرانسه است. این شرکت هم در حوزه تولید محصولات بیوتک فعالیت دارد و هم در زمینه آموزش. گواهی این دوره می‌تواند به شما کمک زیادی در زمینه بهبود وضعیت رزومه­تان کند.

 

دوره زیست شناسی سلولی دارای پشتیبانی است؟

بله، شما در طول دوره و حتی بعد از اتمام دوره می‌توانید از پشتیبانی علمی دکتر سفیدی بهره‌مند شوید. تمام سؤالاتتان را می‌توانید از‌ایشان در گروه واتسپی که تشکیل می‌شود بپرسید. همچنین در صورت نیاز کلاس‌های تکمیلی آنلاین نیز برای شما دانشجویان تشکیل خواهد شد تا هیچ ابهامی برای شما باقی نماند.

 

محتوای دوره زیست شناسی سلولی چطور به دستمون می‌رسه ؟

ویدیو‌های دوره قبلاً توسط دکتر سفیدی آماده شده است و بعد از ثبت نام، در هر هفته ۴ ساعت از محتوای دوره را دریافت می‌کنید تا در طول هفته بتوانید آموزش‌ها را دریافت و مطالعه کنید و بتوانید سؤالاتتان را بپرسید. پس از اتمام دوره، در صورت نیاز جلسات رفع اشکال به صورت آنلاین برگزار خواهد شد.

 

من فقط یک موضوع خاص رو می‌خوام دریافت کنم. آیا می‌تونم با هزینه کمتر این کار رو انجام بدم؟

بله، محتوای این دوره به صورت فصل فصل و در قالبت مینی دوره‌هایی آماده شده که شما می‌توانید آن‌ها را با هزینه‌ای بسیار کمتر خریداری کنید. البته در صورت تمایل به دریافت سرتیفیکیت و پشتیبانی علمی الزاماً باید در دوره‌های جامع ثبت نام کنید.

 

روش­‌های مطالعه سلول

روش­‌های مطالعه سلول

گاهی در مطالعات آزمایشگاهی، ضرورت دارد از روش­‌های مناسبی برای جدا کردن زیربخش­‌های یک سلول مانند یک اندامک استفاده شود. پس از مطالعه این فصل، با روش­‌هایی که در زیست­شناسی سلولی برای مطالعه ساختار یک سلول و قسمت­‌های تشکیل دهنده آن به کار می‌­روند، آشنا خواهید شد. بخش اعظم این روش­‌ها و کلیات آن‌ها در این فصل تشریح شده است. رئوس مطالب این فصل عبارتند از :

میکروسکوپ نوری و انواع آن
میکروسکوپ الکترونی و انواع آن
سانتریفیوژ
کشت بافت
ویروس­‌ها به عنوان ابزار‌های مطالعه سلولی

غشا‌های زیستی

غشا‌های زیستی یکی از مهم­ترین مباحث در زیست­شناسی سلولی است که درک کامل آن، پیش­نیاز بسیاری دیگر از مباحث مهم در زیست­شناسی سلولی مانند ترافیک سلولی، متابولیسم، پیام­رسانی سلولی، تقسیم سلولی، مرگ برنامه­ریزی شده سلولی، سرطان، و … است. همچنین این مبحث از مباحث مهم در آزمون­‌هایی مانند آزمون کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی می‌­باشد. پس از مطالعه این فصل، با مباحث ضروری در زمینه غشا‌های زیستی آشنا خواهید شد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

ساختار غشای دو لایه فسفولیپیدی
ترکیب شیمیایی غشا‌های زیستی
انواع پروتئین­‌های مستقر در غشا‌های زیستی
بیوسنتز لیپید‌های غشایی

اسکلت سلولی

اسکلت سلولی یکی از مهم­ترین مباحث در زمینه زیست­شناسی سلولی است که درک کامل آن منجربه تسهیل درک مباحث دیگری مانند حرکت سلولی، تقسیم سلولی و ترافیک مواد در داخل سلول می‌­شود. در آزمون­‌هایی مانند کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی هم سؤالات متعددی از این مبحث در سال­‌های دور و نزدیک مطرح شده است. همچنین درک اسکلت سلولی و دینامیک آن می‌­تواند به توسعه دارو‌های جدید علیه بیماری­‌هایی مانند سرطان نیز کمک کند. پس از مطالعه این مبحث، به جنبه­‌های ضروری اسکلت سلولی و دینامیک آن تسلط پیدا خواهید کرد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از :

بخش­‌های تشکیل دهنده اسکلت سلولی
میکروفیلامنت­‌ها و دینامیک آن‌ها
میکروتوبول­‌ها و دینامیک آن‌ها
فیلامنت­‌های حدواسط و دینامیک آن‌ها
مکانیسم انقباض عضلات
پروتئین­‌های همراه با اسکلت سلولی و عملکرد آن‌ها

شبکه اندوپلاسمی

شبکه اندوپلاسمی یکی از مهم­ترین جنبه­‌های زیست­شناسی سلولی در سلول­‌های یوکاریوتی است که درک صحیح آن برای درک مباحثی مانند سنتز پروتئین در سلول­‌های یوکاریوتی و ترافیک درون سلولی پروتئین­‌ها ضروری است. همچنین این مبحث یکی از مباحثی است که سؤالاتی از آن در آزمون­‌های کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی مطرح شده است. پس از مطالعه این فصل، درکی کامل از ساختار و کارکرد شبکه اندوپلاسمی به دست خواهید آورد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

ساختار شبکه اندوپلاسمی
شبکه اندوپلاسمی صاف و کارکرد آن
شبکه اندوپلاسمی خشن و کارکرد آن
آنزیم­‌های مهم شبکه اندوپلاسمی
سنتز لیپید‌ها در شبکه اندوپلاسمی صاف
ترافیک پروتئین­‌ها در شبکه اندوپلاسمی
گلیکوزیلاسیون پروتئین­‌ها در شبکه اندوپلاسمی

دستگاه گلژی

دستگاه یکی از مباحث مهم در زیست­شناسی سلولی سلول­‌های یوکاریوتی است که درک آن، پیش­نیازی برای مباحثی مانند ترافیک درون سلولی پروتئین­‌ها می‌­باشد. از طرف دیگر، این مبحث از مباحث پرتکرار برای طرح سؤالات در آزمون­‌های کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی است. پس از مطالعه این فصل، درک جامعی از ساختار و دستگاه گلژی در سلول­‌های یوکاریوتی به دست خواهید آورد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

ساختار و عملکرد دستگاه گلژی
تغییرات پساترجمه­ای پروتئین­‌ها در دستگاه گلژی
مسیر‌های مختلف ترافیک واکوئلی پروتئین­‌ها در دستگاه گلژی

لیزوزوم­‌ها

لیزوزوم­‌ها یکی از اجزای مهم انواع سلول­‌های یوکاریوتی هستند که درک ساختار و عملکرد آن‌ها برای مباحثی مانند گوارش درون سلولی انواع بیومولکول­‌ها، بازگردش درون سلولی پروتئین­‌ها، انواعی از بیماری­‌های ژنتیکی درگیر‌کننده لیزوزوم­‌ها، و … ضروری است. از طرف دیگر، همواره در آزمون­‌های کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی نیز سؤالاتی از این مبحث مطرح شده است. پس از مطالعه این فصل، درک کاملی از ساختار و عملکرد لیزوزوم­‌ها به دست خواهید آورد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

مراحل تشکیل و عملکرد لیزوزوم­‌ها
نقش لیزوزوم­‌ها در بازگردش درون سلولی پروتئین­‌ها
آنزیم­‌های مهم لیزوزومی و عملکرد آن‌ها
بیماری­‌های ژنتیکی مرتبط با لیزوزوم­‌ها

میتوکندری

میتوکندری یکی از مهم­ترین بخش­‌های یک سلول یوکاریوتی است که درک صحیح ساختار و عملکرد آن برای فهم مباحثی مانند انرژتیک سلولی و آپوپتوز، ضروری است. همچنین از آنجا که برخی پروتئین­‌های این اندامک در فرایند مرگ برنامه­ریزی شده سلولی دخالت دارند، درک ساختار و عملکرد آن می‌­تواند در حوزه­‌هایی مانند مطالعات سرطان نیز مفید باشد. در آزمون­‌های کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی نیز همواره سؤالاتی از این مبحث مطرح شده است. پس از مطالعه این فصل، تسلط کافی بر ساختار و عملکرد می‌توکندری پیدا خواهید کرد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

ساختار و عملکرد غشای خارجی می‌توکندری
ساختار و عملکرد غشای داخلی می‌توکندری
چرخه کربس
ترافیک مواد در می‌توکندری
ساختار و عملکرد زنجیره انتقال الکترون
ژنوم می‌توکندریایی
پدیده وراثت مادری

چرخه سلولی

چرخه سلولی یکی از مهم­ترین مباحث در زیست­شناسی سلول­‌های یوکاریوتی است که درک آن، پیش­نیاز مباحثی مانند تکوین و سرطان است. در آزمون­‌های کارشناسی ارشد، دکتری و استخدامی نیز همواره سؤالاتی از این مبحث مطرح شده است. پس از مطالاعه این فصل، به طور کامل با مراحل مختلف چرخه سلولی و تنظیم این مراحل و آشنا خواهید شد. رئوس مطالب این فصل عبارتند از:

مروری کلی بر چرخه سلولی و تنظیم آن
ارگانیسم­‌های مدل مورد استفاده در مطالعات چرخه سلولی
مراحل چرخه سلولی
تنظیم و پایش چرخه سلولی

نکات تکمیلی

سرفصل­‌های این دوره مناسب داوطلبان کنکور‌های ارشد وزارت علوم و بهداشت می‌­باشد.
پس از گذراندن دوره شما می‌توانید گواهی معتبر از طرف کمپانی CellMedEx فرانسه دریافت کنید.
این دوره دارای پشتیبانی آنلاین است
این دوره هیچ پیش نیازی ندارد.

آیا این مطلب مفید بود ؟

میانگین امتیازات ۵ از ۵
از مجموع ۳ رای
اشتراک گذاری

مطالب مرتبط

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

ضبط پیام صوتی

زمان هر پیام صوتی 5 دقیقه است